Zima to trudny okres dla produktów skórzanych. Trzeba przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjno-konserwujące co 2–3 miesiące

Zimą galanteria skórzana narażona jest na działanie wielu niekorzystnych czynników atmosferycznych. Mróz, silny wiatr, śnieg czy deszcz mogą spowodować na niej nieodwracalne zmiany, dlatego przede wszystkim powinno się unikać przemoknięcia iprzesuszenia.


Trzeba też pamiętać otym, że produkty wykonane znaturalnej skóry można zabezpieczyć przed zniszczeniem iuszkodzeniami dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Regularna konserwacja polega m.in. na delikatnym natłuszczaniu materiału przy użyciu specjalnych środków.

– Galanteria skórzana, czyli skóra naturalna, jest bardzo podatna na warunki atmosferyczne. Zwłaszcza teraz zimą, kiedy powietrze jest bardzo suche, jest duży wiatr, są duże wahania temperatur – na dworze jest bardzo zimno, a zkolei wpomieszczeniach powietrze jest ogrzewane iniestety skóry to wszystko odczuwają. Pojawiają się przesuszenia, możliwe są też pęknięcia, dlatego bardzo ważna jest konserwacja skór iprofilaktyka. Najlepiej robić to co 2–3 miesiące, żeby niedopuścić do skaz, a jeżeli już skazy się pojawią, też należy postępować wodpowiedni sposób – mówi agencji Newseria Zuzanna Lenart zCotchi Warsaw.

By produkty wykonane znaturalnej skóry służyły nam jak najdłużej izachowały nienaganny wygląd, powinny być odpowiednio pielęgnowane. Regularna konserwacja pozwoli się cieszyć nimi przezwiele lat. Galanteria skórzana będzie bardziej odporna na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, jeśli zastosujemy się do kilku podstawowych zasad.

– Bardzo ważne jest to, żebyśmy natłuszczali skórę. Jeżeli niemamy specjalistycznego środka do konserwacji, możemy do tego wykorzystać zwykłą wazelinę albo olej lniany, to też jest domowy sposób, natomiast najlepiej jest korzystać ze specjalistycznych środków – mówi Zuzanna Lenart.

Zawsze powinno się też na próbę, wmało widocznym miejscu, sprawdzić, jak działa wybrany środek pielęgnacyjny na powierzchnię skóry. Pozwoli to chociażby uniknąć przebarwień.

Trzeba również pamiętać oodpowiednim suszeniu mokrej galanterii skórzanej. W przeciwnym razie może ona ulec trwałemu uszkodzeniu. Jeśli na przykład torebka zostanie wystawiona na wpływ zbyt gorącego powietrza – skóra stwardnieje, a zkolei zbyt wysuszona – straci połysk. Dlatego najlepiej suszyć ją zdala od źródeł ciepła: grzejników, kaloryferów czy kominka.

W okresie zimowym częstą przyczyną zabrudzeń na skórze jest też błoto pośniegowe. Nieumiejętnie usuwane zaschnięte plamy mogą spowodować uszkodzenie materiału.

– Jeżeli na torebce pojawi się jakieś zabrudzenie, to najlepiej jest wziąć szmatkę, delikatnie ją zwilżyć, wytrzeć to zabrudzenie. Jeżeli jest ono duże, to najlepiej oddać taką torebkę do profesjonalnej pralni chemicznej. Jeżeli niekorzystamy zdanej torebki wdłuższym okresie, to najlepiej przechowywać taką torebkę wodpowiednim, bawełnianym woreczku, nierobimy tego wworkach foliowych, ponieważ folia niezapewnia odpowiedniej wentylacji – mówi Zuzanna Lenart.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Początek strony